Haber

Sertifikalar diplomaya dönüştürülebilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Artık diploma yerine sürekli olarak, günlük, aylık, yıllık olarak değişen ihtiyaçları karşılayan sertifika sistemleri gibi yaklaşımlarla insanların kendilerini yenileme ihtiyaçlarını karşıladığı, sertifikaları biriktirerek bunları diplomaya dönüştürdüğü bir döneme doğru gidiyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 2018 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) Programı kapsamında belirlenen öğrencilere yönelik ‘Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri’, MEB Şura Salonu’nda düzenlendi.

Programda öğrencilere seslenen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, burada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yurt dışına gönderilecek öğrencilerin sadece akademik kariyerleri için değil ülkenin geleceğine katkı sağlamak ve ülkeye hizmet etmek için de çalışmaları gerektiğini vurguladı.

‘YÜKSEK TEKNOLOJİYİ DİKKATE ALAN BAKIŞ AÇI GELİŞTİRMEYİZ’
Türkiye’nin yükselişi için yurtdışına gönderilen öğrenci sayısını her yıl artırmaya gayret ettiklerini belirten Selçuk, “Türkiye, artık kendi eğitim sistemini belirli bir düzeyde tutmak ve belirli koşulları yerine getirmekten çok daha öte amaçlara sahip. Bizim artık yüksek teknolojiyi, bilimin inanılmaz hızını dikkate alan bir bakış açısıyla mesafe almamız lazım. Derdimiz sadece Türkiye’de bazı iş ve işlemleri, üretimleri yapmak değil, küresel rekabet anlamında Türkiye’nin neler yapabileceği, kapasitenin ne olduğu, ne tür bir potansiyeli açığa çıkarabileceği meselesi” dedi.

‘BİZLERİ ÇOK FARKLI BİR 10 YIL BEKLİYOR’
Selçuk, öğrencilerin zihinlerinde dünyanın gittiği büyük kırılmaya yönelik yeni bir bakış olması gerektiğine işaret ederek,“Bizleri önümüzdeki süreçte, geçmişteki yüzyıldan çok farklı bir 10 yıl bekliyor. Bizim tekillik çağı dediğimiz, dijital, biyolojik ve fiziksel olanın aynı bedende vücutlanacağı bir döneme doğru gidiyoruz. Bu dünya tarihinde hiç olmadı. Böyle bir dönem, bildiğimiz bütün teknolojileri, bilimsel birikimi, sosyal hayatı, eğitim muhtevasını tümünden köküyle değiştirecek bir değişim” diye konuştu.

İnsanların bilim ve teknoloji ahlakına sahip olmasının önemine dikkati çeken Selçuk,“Teknolojinin gücü artıyor ve teknolojinin gücünün artması demek ölümün gücünün artması demek. Bilim ve teknoloji ahlakı söz konusu olmadığında, insanlığın nereye doğru gittiğini ve hizasının nasıl kaybolduğunu net şekilde görmek mümkün oluyor” dedi.

Selçuk, yurtdışına gidecek öğrencilerin ahlaki sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, ahlaka dayanmayan bilim anlayışının dünyanın etik zeminden yoksun olmasına ve bilimin sermayenin aracı haline getirilmesine yol açabileceğini söyledi.

‘DİPLOMALARIN ÖNEMSİZLEŞTİĞİ DÖNEME DOĞRU GİDİYORUZ’
Bakan Selçuk, eğitim faaliyetlerinin sadece akademik olarak diplomalarla ilgili olmadığını ifade ederek,“Diplomaların giderek önemsizleştiği bir döneme doğru gidiyoruz. Artık beceri ve yetkinlik temelli bakış açısıyla, diploma yerine sürekli olarak, günlük, aylık, yıllık olarak değişen ihtiyaçları karşılayan sertifika sistemleri gibi yaklaşımlarla insanların belirli bir süre diplomayı beklemeden kendilerini yenileme ihtiyaçlarını karşıladığı, sertifikaları biriktirerek bunları diplomaya dönüştürdüğü bir döneme doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Ziya Selçuk, disiplinler arası bakış açısına sahip olunması gerektiğini belirterek, öğrencilerin uzmanlaştıkları alanların yanında farklı alanlarda da çalışma yapmaları gerektiğini dile getirdi. ALINTI-HÜRRİYET

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: